Студентський кінозал


    Топ- 10 фільмів, які допоможуть засвоїти програму з української    літератури

Однак будьте обережні, часом режисери добряче фантазують і не повністю дотримуються літературного сюжету!

"Енеїда  реж. Володимир Дахно (1991)

Це анімаційний фільм за мотивами однойменної поеми Івана Котляревського — пародії на «Енеїду» Вергілія. У 1798 році вийшли її перші три частини в Санкт-Петербурзі. «Енеїда» Котляревського вважається першим твором українською розмовною мовою.

Над мультфільмом працювали режисер Володимир Дахно та художник Едуард Кірич, які разом створили раніше дуже популярний анімаційний серіал «Як козаки…». Також вони ще в 1969 році працювали над короткометражною стрічкою «Пригоди козака Енея».

"Наталка Полтавка"

"Чорна Рада"  реж. Микола Засєєв-Руденко (2002)

Це 9-серійний фільм за першим історичним романом українською мовою «Чорна рада» Пантелеймона Куліша. У ньому йдеться про загальну козацьку раду в Ніжині 1663 року. Вона й справді відбулася в період «руїни» в українській історії після смерті гетьмана Богдана Хмельницького.

Творці серіалу намагалися дотримуватися історичної достовірності, а також сюжету роману аж до діалогів. Режисер вирішив додати лише постать Богдана Хмельницького в стрічку, чого немає у творі Куліша.

У серіалі зіграли найвизначніші на той час українські актори, зокрема Богдан Ступка в ролі гетьмана Івана Брюховецького, Сергій Романюк, Богдан Бенюк, Руслана Писанка та інші. Загалом у цьому масштабному проекті зіграли близько тисячі акторів. Навіть співак і ректор Михайло Поплавський виконав у стрічці роль писаря.

«Причинна»  реж. Андрій Щербак (2017)

Це короткометражний анімаційний фільм за мотивами однойменної романтичної балади Тараса Шевченка. Її класик написав ще до викупу з кріпацтва. У стрічці йдеться про двох закоханих, яких розділяє війна.

«Причинну» показали на 32 міжнародних кінофестивалях у 16 країнах світу. Стрічка отримала гран-прі на фестивалі короткометражних фільмів «Відкрита ніч» і перемогу в номінації «Найкращий анімаційний фільм» у 2018 році за версією української національної кінопремії «Золота Дзиґа».

"Кайдашева сім,я"

"Мартин Боруля"

"Лісова пісня"

"Лісова пісня" реж. Юрій Іллєнко (1981)

Це фільм-казка за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня». Поставив її та відзняв Юрій Іллєнко, один з найкращих радянських операторів і один з найяскравіших творців «українського поетичного кіно». А головну роль Мавки у стрічці виконала його дружина Людмила Єфименко. До того ж у стрічці зіграв їхній тоді 4-річний син Пилип, який останні п’ять років очолював Держкіно України.

Екранізувати «Лісову пісню» Іллєнко збирався ще на початку 1970-х до сторіччя від дня народження авторки, проте його пропозицію влада відхилила. Виробництво фільму запустили аж через 10 років. Знімали на Черкащині та в Карпатах.

Юрій Іллєнко часто був заборонений радянською владою. Його революційні на той час в ідеологічному та художньому сенсі стрічки часто відкладалися на десятки років на полицю. Заборона на його дебютний у режисурі фільм «Криниця для спраглих» діяла 22 роки, на кінокартину «Вечір на Івана Купала» — 18.

"Тіні забутих предків"

"Мина Мазайло"

"Україна в огні"

"Тигролови"    реж. Ростислав Синько (1994)

Це гостросюжетна стрічка за однойменним твором Івана Багряного про втечу з потягу хлопця, етапованого до табору в Сибіру. Пересуваючись російською тайгою, Григорій натрапляє на поселення українців-мисливців. Родина Сірків, переселенців з Полтавщини, вирішила переховувати хлопця в себе.

Одну з головних ролей у стрічці виконала Ольга Сумська. Вона зіграла дочку Сірка, в яку закохується Григорій. До слова, Сумська зіграла головну роль у масштабному українському серіалі «Роксолана» за романом Павла Загребельного, який теж потрібно буде прочитати до уроків української літератури.

У фільмі є певні відмінності від твору Багряного, проте автори все-таки дотримуються основної сюжетної лінії. Стрічка доволі динамічна, її цікаво буде подивитися передусім підліткам.


Комментарии